Miasta hrabstwa Devon

Categories Wielka Brytania

PLYMOUTH- Nadmorskie Miasto 

W moim pierwszym poście przedstawiłam  Wam w wielkim skrócie walory hrabstwa Devon.  O Anglii można pisać w nieskończoność, dlatego postanowiłam skupić się  na dwóch miastach i ich atrakcjach. Pierwszym z nich będzie Plymouth, jeden z największych portów w Wielkiej Brytanii.

Tym, co utkwiło mi w pamięci, było słynne National Marine Aquarium, w którym można obejrzeć różne gatunki  pięknych, morskich  zwierząt. Akwarium zrobiło na mnie duże wrażenie, ponieważ uwielbiam oglądać życie podwodnych organizmów. Olbrzymia przestrzeń wypełniona wodą, roślinnością i rybami przeniosła mnie w inny wymiar do tego stopnia, że zupełnie straciłam rachubę czasu .Dzięki  temu miejscu mogłam „ nurkować”, podziwiając  podwodny świat. Idealna rozrywka dla rodzin z dziećmi  jak i dla  miłośników mieszkańców głębin. To jednak nie jedyny powód dla którego zapamiętałam Plymouth.

Czułam się świetnie, idąc wzdłuż portu, podziwiając budynki, zieleń oraz ludzi siedzących niedaleko latarni morskiej Smeaton`s Tower. Wszystko to tworzyło ze sobą harmonijną całość, zanurzoną w malowniczym krajobrazie.

Spacerując głównymi ścieżkami dotarłam do starego miasta, gdzie znajdują się typowe angielskie uliczki, z barwnymi domkami, otoczonymi kwiatami. Natknęłam się również na wiele pomników z czasów wojny.

Koniecznie też trzeba zaopatrzyć się w butelkę ginu (Plymouth Gin), z którego produkcji słynie miasto. Destylarnia  jest otwarta dla turystów, więc bez problemu można ją odwiedzić i zakupić alkohol.

 

DARTMOUTHHistoryczne miasteczko.

Miasto znajduje się ok. 19 mil od Bigbury on the Sea  i jest położone nad brzegiem malowniczej rzeki Dart.

Jednodniowa wycieczka do tego miejsca zapisała się w mojej pamięci urzekającymi obrazami pięknych, wąskich, średniowiecznych uliczek. Kamienne schody, liczne galerie, sklepiki, cafes oraz całe mnóstwo jachtów, zakotwiczonych w zatokach, nadają miastu niepowtarzalny charakter.

Współczesność i historia przeplatają się  tutaj na każdym kroku. Miałam okazję się o tym przekonać, gdy wybrałam się w rejs  łodzią do Dartmouth Castle. Jest to jedna z najpiękniej położonych twierdz w Anglii, która ponad 600 lat strzegła wejścia do ujścia rzeki Dart oraz miasta.

W jej murach zapisana jest  historia od czasów średniowiecznych aż do II wojny światowej. Przemierzając labirynt korytarzy, miałam okazję podziwiać oręż wojenną z różnych epok- dobrze zachowane armaty, ciężkie karabiny itd.  Po zwiedzaniu zatrzymałam się i zachwycałam wspaniałym widokiem, rozpościerającym się na rzekę, ptaki i całą okolicę.

Dartmouth, tak jak całe Devon, oferuje lokalne specjały tj. ryby, świetne steki, ciasta, lody.

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej, podaję link : http://www.discoverdartmouth.com/

Zwiedzając takie miasta, jak te wspomniane wyżej, czułam niedosyt i chęć eksplorowania  pozostałych miejsc, owianych swoją historią i urzekających niepowtarzalnym  pięknem.