Najpiękniejsza świątynia hinduska w Europie-BAPS Shri Swaminarayan Mandir London

Categories Wielka Brytania

Podczas podróży po północno-zachodnim Londynie, w dzielnicy Neasden, natknęłam się na niezwykłą budowlę- BAPS Shri Swaminarayan Mandir. Miałam okazję zwiedzić tę najpiękniejszą świątynię hinduską w Europie. Jednak nie tylko względy czysto estetyczne sprawiły mi radość podczas podziwiania jej wnętrza.

Muszę przyznać ,że fascynuje mnie  kultura hinduska, jej bogactwo ,zwyczaje i muzyka. Hindusi,  których  poznałam pokazali mi radość, płynącą z  serca, duchowość, opowiedzieli  o zwyczajach, relacjach rodzinnych. To fascynujący świat.

Patrząc na to arcydzieło, zbudowane z włoskiego i  hinduskiego  marmuru (5000 ton) oraz bułgarskiego piaskowca, zastanawiałam się, jak bardzo ważną rolę odgrywa świątynia w życiu mieszkańców Indii. Zapewne niebagatelną, na co wskazuje rozmach przy budowie BAPS Shri Swaminarayan Mandir. Determinacja i zaangażowanie tej społeczności doprowadziły do powstania  najpiękniejszej świątyni w Europie. Warto podkreślić, że rzeźby były ręcznie wykonane  w Indiach i przetransportowane do Anglii. Każda scena przedstawiona w tym świętym miejscu przekazuje wierzenia hindusów i ma znaczenie w ich życiu duchowym.

Przed wejściem do Mandir trzeba pozostawić wszystkie swoje rzeczy, jak również zdjąć obuwie. Od tego momentu bez przeszkód możemy  podziwiać komnaty i ołtarze, poświęcone licznym bóstwom. Będąc w środku, przeniosłam się na chwilę do Indii. Poczułam, jak przenika mnie i otacza zewsząd duchowość, tak odmienna od naszej, europejskiej, ale jednocześnie bliska sercu i dzięki niemu-zrozumiałam. Czułam pozytywną energię, radość, a jednocześnie skrępowanie, gdy hindusi modlili się przed boginią Ganesha (Ganesa –dew mądrości i sprytu, usuwa przeszkody i zapewnia powodzenie). Patrząc na ich modły nie wiedziałam, jak zachować się w tym bardzo ważnym momencie. Nie zmienia to jednak faktu, że byłam pod wielkim wrażeniem, jak są skupieni ciałem i duszą  na modlitwie.

 

W świątyni znajduje się sakralny obraz Shri Nilkanth Varni. Związany z nim jest  starożytny rytuał  wylewania wody, zwany Abhishek. Obrzęd ten spełnia dwojaką funkcję. Jest aktem uwielbienia i jednocześnie prośbą o  boże błogosławieństwo. To również okazja do modlitwy o oczyszczenie duszy.

Dolna część świątyni przeznaczona jest na  ekspozycję „Zrozumieć hinduizm”. Wystawa ta spełnia kilka funkcji . Podczas jej zwiedzania mamy możliwość zapoznania się  z historią i rozwojem hinduizmu-od czasów starożytnych, aż po współczesność. Jest źródłem wiedzy, dotyczącej elementów, które odróżniają ją od islamu. Przede wszystkim jednak to świetna okazja, by dzięki niej zapoznać się z ogromnym duchowym bogactwem hinduizmu.

Wśród eksponatów znajdują się  obrazy, rzeźby, rękodzieła. Świątynia jest otwarta codziennie i wszystkie miejsca są dostępne dla zwiedzających.

Mandir otoczony jest bajecznym ogrodem. To świetne miejsce do tego, by usiąść, odpocząć i podziwiać tę fantastyczną budowlę z zewnątrz.

Zachęcam, aby odwiedzić stronę świątyni, dowiedzieć się więcej  i zobaczyć video (po prawej stronie).

Mandir  naprawdę robi wrażenie. Podaje link:

http://londonmandir.baps.org/the-mandir/abhishek-mandap/

Ta religijna podróż  w świątyni uświadomiła mi, jak  hindusi  są bogaci duchowo, pielęgnują swoje wartości i tradycje. Po wyjściu z Mandir poczułam ,jakbym obudziła się w innej rzeczywistości , wyszła z innego wymiaru. Byłam zachwycona tym miejscem.

Pragnę powrócić do tego miejsca.