Stonehenge- tajemniczy symbol starożytnego ludu

Categories Wielka Brytania

Słyszałam nieraz o tajemniczych kręgach Stonehenge, dlatego postanowiłam obejrzeć tę budowlę na własne oczy. Dystans między nim a Londynem to ok. 130 km. Absolutnie nic nie można zarzucić tamtejszej infrastrukturze turystycznej. Są tam parkingi, sklep z pamiątkami oraz istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego przewodnika dźwiękowego, który przybliża nam historię tego miejsca.

Jadąc tam oczekiwałam, że budowla będzie ogromna. Jakież było moje zdumienie, gdy zobaczyłam, że są to niskie kamienie, rozmieszczone na planie kręgu. Jak widać na zdjęciu poniżej, zieleń trawy, szary odcień kamieni i błękit nieba tworzą niezapomnianą, chociaż dość surową kompozycję. Spacerując wokół budowli zastanawiałam się, jak ten dawny lud potrafił ułożyć bloki w taki sposób. Nadal nieznany jest cel, (chociaż powstało do tej pory mnóstwo spekulacji) który przyświecał budowniczym przy projektowaniu i wykonaniu Stonehenge.

Jedno nie ulega wątpliwości- jest to najbardziej znany na świecie zabytek, znajdujący się na Wyspach Brytyjskich. Został zbudowany w kilku etapach: pierwszy miał miejsce ok. 5000 lat temu, a unikalny kamienny krąg został wzniesiony na przełomie neolitu, około 2500 p.n.e. Początki tego miejsca były dość skromne. Dotychczasowe wykopaliska wskazują na to, że jako pierwsze pojawiły się tam okrągłe rowy. Przypuszcza się, że te monumentalne budowle służyły jako obserwatorium astronomiczne. Dzięki nim można było określić dokładnie momenty przesilenia wiosennego, obserwować ruch Słońca, fazy Księżyca itd.

W pobliżu Stonehenge mamy okazję zobaczyć kurhany (grobowce w formie stożkowatego nasypu z ziemi lub kamieni), w których grzebano przywódców. Około 7-8 tysięcy lat temu okoliczny krajobraz pokrywały sosnowe i leszczynowe lasy, które później ustąpiły miejsca łąkom. Pod koniec lat 60-siątych, podczas budowy parkingu przy Stonehenge, natrafiono na ślady kilku zagłębień. Pochodziły z okresu mezolitu (środkowej epoki kamienia).

Pewnie zastanawiacie się, czy warto się tam wybrać. Uważam, że historia tej budowli jest niezwykła. Nadal inspiruje badaczy do dalszych poszukiwań. Zagadka frapuje, a wciąż nowe odkrycia dają nadzieję, że w przyszłości uda się w pełni poznać wszystkie tajemnice tego miejsca. Dodam, że Stonehenge wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Podczas zachodu słońca, gdy cień kamiennych bloków pada na zieleń traw, w pełni można docenić mistyczną aurę, która otacza to miejsce. Wtedy wyobraźnia podsuwa najbardziej niesamowite obrazy obrzędów, których znaczenia już dziś nie potrafimy w pełni zrozumieć…

Jeśli macie ochotę poznać bliżej historię tego miejsca, zapraszam na stronę: http://www.english-heritage.org.uk/visit/places/stonehenge/history/