XIX-wieczny Cmentarz Highgate Cemetery w Londynie

Categories Wielka Brytania

W listopadzie jesień to nie tylko coraz krótsze dni, chłód, wiatr i deszcz. To również czas zadumy. Nasze myśli kierujemy ku naszym najbliższym zmarłym. Dzień Wszystkich Świętych, jak i 2 listopada –Dzień Zaduszny to moment, gdy na chwilę zatrzymujemy się w biegu i wspominamy tych, których już z nami nie ma… . Każdy z nas przemierza cmentarze, by odwiedzić groby swoich najbliższych.

Ja chciałam opowiedzieć o jednym z nich, który miałam okazję zwiedzić podczas mojego pobytu w Londynie. To znany cmentarz z XIX wieku  Highgate Cemetery.

Pochowanych jest na nim ponad 170 000 osób w 53000 grobów. Wielu z nich to znane osobistości. Oprócz tego znajduje się tu  ponad 300 grobów wojennych. Większość z nich pochodzi z I Wojny Światowej, ponad trzydzieści – z II Wojny Światowej, w tym również kilku kobiet.

Spacerując po cmentarzu, odczułam wyjątkowość tego miejsca. Aby dowiedzieć się więcej, wybrałam zwiedzanie z grupą i przewodnikiem.

Highgate Cemetery został otwarty w 1839 r. i był prowadzony przez prywatną firmę (the London Cemetery Company). Pierwszą osobą, którą na nim pochowano, była 36-letnia Elizabeth Jackson.  Miało to miejsce 26 maja 1839 r.

Highgate Cemetery jest podzielony na część wschodnią i zachodnią. W części wschodniej pochowani są artyści, aktorzy, pisarze i politycy. Część zachodnia cmentarza jest siedzibą najbardziej imponujących obiektów architektonicznych. Możemy oglądać i podziwiać kaplice, kolumny, aleję egipską, katakumby tarasowe i mauzoleum Julius Beer. Ten bankier i biznesmen stworzył nie tylko miejsce pochówku dla siebie i swojej córki Ady, lecz również wysmakowane dzieło sztuki. Panuje tu szczególna atmosfera cmentarza wiktoriańskiego.

W roku 1854 poszerzono obszar cmentarza aż po Swain’s Lane. Ta nowa część została nazwana wschodnią częścią cmentarza Highgate i otwarto ją w 1856r. Pierwszy pochówek we wschodniej części odbył się 12 czerwca 1860 roku. Zmarłą była 16- letnia Mary Ann Webster, córka lokalnego piekarza.

W latach siedemdziesiątych cmentarz podupadł. Wiele z jego obiektów zostało zniszczonych, inne pozarastały chwasty. Sytuacja uległa zmianie w 1975 roku. Organizacja charytatywna  the Friends of Highgate Cemetery Trust odnowiła i ponownie otworzyła cmentarz.

Podczas spaceru po Highgate Cemetery możemy dostrzec na nagrobkach wiele symboli. Pokrótce przedstawię znaczenie kilku z nich :

Krzyż-oznacza wskrzeszenie. Często stoi na trzech blokach, które reprezentują trzy centralne założenia chrześcijaństwa: wiarę, nadzieję, miłość.

Uścisk dłoni-oznacza zjednoczenie po śmierci. Symbol stosowany na grobach bliskich członków rodziny.

Wieniec -oznacza nieśmiertelność lub zwycięstwo nad śmiercią. Często jest to wieniec laurowy.

IHS-to święty monogram. W języku greckim  są to trzy pierwsze litery imienia Jezus, w języku łacińskim  inicjały oznaczają  „ Iesu hominum salvator” czyli Jezus Zbawiciel Ludzkości.

Obelisk– pomnik w formie wysokiego, smukłego słupa, najczęściej o czworobocznej podstawie, wykonanego z jednego bloku skalnego. Szczyt ma  formę ostrosłupa. Ta forma symbolizuje nieśmiertelność i została zaczerpnięta z kultury starożytnego Egiptu. Uważana przez ortodoksyjnych chrześcijan za pogańską.

Urna -to klasyczny symbol śmierci, pochodzący z czasów Rzymian, którzy poddawali kremacji zmarłych i w takich naczyniach składali ich prochy . Zasłona , która nigdy nie pokrywa w pełni urny, symbolizuje ucieczkę duchów. Tak więc, śmierć i zmartwychwstanie łączą się w jednym symbolu.

Pomniki Wojny– białe pomniki symbolizują równość  poległych (podczas II Wojny Światowej).

Na cmentarzu, w części wschodniej, znajduje się prawie 80 tego typu nagrobków. Upamiętniają  walczących, którzy odnieśli rany, powrócili, wkrótce zmarli i zostali pochowani na tym cmentarzu.

Najczęściej odwiedzanym grobem jest pomnik Karla Marxa, znanego filozofa, polityka i ekonomisty, który zmarł w 1883 r.

Wśród znanych osobistości na cmentarzu Highgate Cemetery  możemy odnaleźć takie nazwiska jak :

Michael Faraday– fizyk, chemik, naukowiec; Douglas Adams– pisarz, scenograf; Alexander Litwinenko– pisarz, emigrant rosyjski, podpułkownik FSB; George Eliot– pisarz, tłumacz; Jacob Bronowski– matematyk , naukowiec; Charles John Dickens z rodziną– angielski powieściopisarz; Tom Sayers– bokser; Edward Blore -architekt; Feliks Topolski– polski malarz; Pomnik Strażaków – w tym miejscu pochowani są strażacy od 1918 roku. Ogrodem wokół tej budowli zajmują się strażacy z dzielnicy Kentish. To oczywiście tylko część nazwisk.

Zwiedziłam wiele krajów i cmentarzy, ale ten szczególnie utkwił w mej pamięci.

Zachęcam wszystkich  do obejrzenia krótkiego filmiku na temat tego interesującego cmentarza w Londynie.

https://vimeo.com/65673927